Pohodlí spočítané na centimetry. Byt pro ženu, která ví, co chce

Pohodlí spočítané na centimetry. Byt pro ženu, která ví, co chce

Pohodlí spočítané na centimetry. Byt pro ženu, která ví, co chce

Z malého města do Prahy, z rodinného domu do dvougarsonky. Prostě život dělá někdy hodně velké skoky a ne vždy chtěné. Paní Eva se však rozhodla vzít vše jako pozitivní výzvu do nového života i bydlení.

Rozměrově klasickou dvougarsoniéru (54 m2) majitelka nechtěla stavebně příliš upravovat, důraz ovšem kladla na pěknou a funkční kuchyň, kvalitní materiály a precizní zpracování. Naštěstí koupelnu a WC předchozí majitel zrekonstruoval poměrně nedávno, takže se nemuselo nic měnit.

Návrh a rekonstrukci obytných místností a předsíně svěřila paní Eva studiu Kouba Interier. Vyhovovalo jí, že dostane "na klíč" jak stavební úpravy, tak nábytek a ostatní vybavení.

Měla ještě dva drobné požadavky, ale pro ni poměrně podstatné. Potřebovala pracovní kout v obývacím pokoji, protože pracuje i z domova. Sedačku si přála rozkládací, aby měla kde přespat případná návštěva či dcera, která žije mimo Prahu.

Vše začíná v kuchyni

"Dispozičně jsme řešili hlavně obytný prostor, aby kuchyň byla funkční a majitelce vyhovovala ve všech směrech. To se týkalo i umístění jídelního stolu," vysvětluje Alena Koubová z firmy Kouba Interier.

Pro majitelku byly také důležité úložné prostory, v rodinném domě si na jejich dostatek zvykla. Naštěstí má byt komoru, která je opravdu k nezaplacení. "I tak jsme veškeré volné prostory zaplnili vestavěnými skříněmi," říká Alena Koubová.

Na podlahu navrhla majitelce kvalitní vinyl v dekoru starých prken, a to do celého prostoru bytu. Kuchyňský kout o ploše 2,5 × 2,5 m se dočkal kuchyně ve tvaru písmene U, pracovní deska je ve dvou výškových úrovních. Jasnou volbou a požadavkem byla pracovní deska a obklad z materiálu Corian.

Ten však představoval v rozpočtu poměrně vysokou položku, a tak místo laku na dvířkách dostal přednost kvalitní laminát v barvě kiwi. "Dvířka ozvláštňuje plastická 3D hrana v dekoru hliníku, dvířka tak nevypadají 'obyčejně'," popisuje Alena Koubová.

Kuchyňská linka využívá prostor až do stropu, masu plných dvířek rozbíjejí prosklená, a také skleněná roleta skříňky na nádobí. Všechny spotřebiče jsou vestavěné, a to včetně chladničky. Samostatně stojící by dost rušily celkový dojem, protože je do kuchyňského koutu vidět ze všech míst.

Kuchyň vypadá dobře nejen zvenčí, ale také "zevnitř". Třeba u zásuvek s plnovýsuvy designéři zvolili provedení Blum intivo, které má v bočnicích skleněnou výplň. Rohová skříňka je osazena výsuvným mechanismem Magic corner pro lepší využití prostoru.

Digestoř se skrývá pod horními skříňkami, odtahové trubky vedou za skříňkami do stávající vzduchotechniky. Pod dřezem je koš, který lze ovládat nohou, není nutné dotýkat se špinavýma rukama úchytek.

Chytré drobnosti

Nábytek, například TV skříňka, pracovní stůl a knihovna, jsou také z laminátu. Na rozdíl od kuchyně tu přišel ke slovu zajímavý jemný dekor Creme (Wodego), něco mezi klasickou slonovu kostí a vanilkou.

Jídelní stůl a konferenční stolek jsou vyrobené z masivního dřeva. Kartáčovaný dub je upravený tmavým voskovým olejem. Všechny úložné prostory mají bezúchytkové otvírání (Tip-On od Bluma). Sedačku si vybrala majitelka v Ikee.

V chodbě navazuje na vybavení pokoje skříň s nikou ve stejném stylu. Svou tmavou barvou tvoří zajímavý a výrazný prvek. V ložnice najdete postel také z masivního kartáčovaného dubu, tentokrát však napuštěného bílým olejem. Skříně z lamina jsou v podobném dekoru.

Zajímavé řešení zvolili autoři rekonstrukce u výroby dveří. Materiálem je řezaná dubová dýha, opět upravená tmavým voskem. "I s touto módní dýhou lze pracovat ve vakuovém lisu tak, že se zárubně i dveře dýhou plynule potáhnou, bez spár a spojů. To zajišťuje kromě perfektního vzhledu i větší odolnost vůči nárazům či poškození hran," vysvětluje Martin Kouba.

Jako výplň bylo použito mléčné sklo (conex), a to s úspěchem i na WC a koupelně. Je neprůhledné, ale je za ním vidět, zda se tam svítí, nebo ne.

Stavebně se musela řešit pouze sádrokartonová předstěna v obývacím pokoji, aby mohly být osazeny dveře do pouzdra ve zdi. Během rekonstrukce se provedla i drobná úprava elektroinstalace a komplet nové instalace pro kuchyň.

Původní plyn nahradila elektřina pro indukční varnou desku. "Aby se do bytu nemusel táhnout nový přívod elektřiny na 380 voltů, použili jsme varnou desku se třemi varnými zónami, která funguje i na stávajících 220 voltů," vysvětluje Alena Koubová.

Jemné barvy interiéru pro ženu sluší

Celý byt je vymalovaný krémovou barvou, pro výmalbu stěny v ložnici a v obývacím pokoji byla použita temně růžová a zelená. "V původních návrzích jsme počítali s jemnou květinovou tapetou v tónech béžové, zelené, hnědí a zlaté. Nakonec jsme ale upřednostnili jednolitou barvu, aby lépe vynikly majitelčiny obrazy," doplňuje Alena Koubová.

Poslední změnou se stala volba okenních roletek místo dosavadních žaluzií a výběr záclon. Původně majitelka záclony nechtěla žádné, nakonec je však s výsledným dojmem spokojena, textil byt zútulnil a zateplil.

Zdroj: idnes.cz

Nezávazná poptávka
nahoru