Jak vzniká nábytek v naší dílně? Provedeme vás výrobou

Jak vzniká nábytek v naší dílně? Provedeme vás výrobou

Jak vzniká nábytek v naší dílně? Provedeme vás výrobou
10.01.2019

Zajímá vás, jak vznikají nové interiéry v naší dílně? Nahlédněte s námi pod pokličku, zveme vás do naší dílny mezi chytré programy a stroje.

V prosinci u nás byli novináři z časopisu Dřevařský magazín, to je odborný časopis, který mimo jiné píše o trendech ve výrobě. V našem případě se zajímali o moderní technologie, které používáme. Rozhodli jsme se při té příležitosti je představit i vám – našim zákazníkům a fanouškům.

Jak vzniká nábytek krok za krokem

Absolutní základ je počítačový program, ve kterém se interiéry včetně nábytku navrhují. Bez toho si už asi nikdo nedokáže moderní nábytkářství představit. Jedinou alternativou by bylo kreslířské prkno, u kterého se kdysi připravovali technické výkresy. Tyto programy umějí také připravit modely, které ukazujeme vám, abyste si dokázali dobře představit, jak bude interiér po rekonstrukci vypadat.

Návrh interiéru v počítači

Do roku 2012 jsme používali jednoduchý CAD program, který nám umožnil vytvořit výrobní dokumentaci. Tu pak dostali truhláři v naší dílně a podle ní vyrobili ručně jednotlivé díly například kuchyňské linky nebo šatní skříně.

Veškerý nábytek vyrábíme v demont verzi, tedy vyrobí díly a ty smontujeme přímo u vás doma. Bohužel máme relativně malou dílnu, nemůžeme tedy provést kontrolní montáž. Je nutné, aby nábytek byl přesně podle návrhu, nemůžeme se splést ani o milimetr, protože pak by prostě neseděla dvířka nebo například nepasoval nábytek do určeného prostoru.

Taková míra přesnosti je velice náročná na pozornost. I mistr tesař se někdy utne, což by pro nás znamenalo, znovu se vrátit na začátek a špatně vyrobený díl opravit, jenomže tím už se zdržuje dokončení rekonstrukce. A my termíny dodržujeme.

Modernizace je běh na dlouho trať

Rok 2012 byl přelomový v mnoha ohledech. Uvažovali jsme nad modernizací dílny. Ovšem nové stroje stojí stovky tisíc. Nakonec jsme ale modernizaci riskli. Řekli jsme si s kolegy, že vybavení budeme měnit postupně.

První na řadu přišel modernější program. Nový CAD/CAM program umí krom i generovat podklady pro výrobu a k němu lze napojit výrobní stroje.

Dejme tomu, že si necháváte dělat nový vestavný nábytek do předsíně. Ukážeme vám první návrhy a vy se na jejich základě rozhodněte, že byste raději místo masivu dýhu. Dříve to znamenalo kompletně nový návrh. Dnes prostě změníme parametry v počítači, a program dopočítá a překreslí podklady pro výrobu. Zároveň v reálném čase pošle nová data rovnou do výroby.

V roce 2013 jsme si pořídili moderní CNC obráběcí centrum. Je to vlastně stroj, který umí opracovat jednotlivé díly. Data k výrobě posílá počítač, takže nehrozí, že bychom se někde „netrefili“. Stroj vyrobí požadovaný díl rychle a absolutně přesně.

Nové obráběcí centrum v naší dílně

Proč jsme se rozhodli pro stroje

Modernizaci celé dílny jsme dokončili teprve loni. Stále ale děláme velkou část práce ručně, stroje nám jen pomáhají snižovat chybovost nebo připravují materiál.

Řadu prací děláme stále ručně

Jedním z úkonů, který stále dělají naši truhláři je olepování hran laminátem. Je to sice pracnější, ale výsledek je mnohem lepší. Na čelní ploše není hranová spára a na bočních plochách není vidět. Nábytek si díky tomu také udrží jednotnou barvu.

Rozdíly v olepování hran ručně a strojem

Proč jsme se rozhodli především modernizovat? Mohli bychom také rozšířit naše výrobní prostory. Jenomže sídlíme 15 km od Prahy a cenu nemovitostí jsou tu doslova astronomické. Stejně tak je velmi těžké sehnat šikovné řemeslníky. Díky technologiím 4.0 jsme mohli zůstat ve stávajících prostorách a zvládnout i příval zakázek ve stávajícím počtu zaměstnanců. V truhlářské dílně pro vás bude pracovat 6 lidí: 3 tvoří návrhy a výkresy a další 3 pracují v dílně.

 

Zdroj fotografií: Dřevařský magazín

nahoru