Osobitá rekonstrukce bytu 3+1 pro mladou rodinu

Osobitá rekonstrukce bytu 3+1 pro mladou rodinu

Osobitá rekonstrukce bytu 3+1 pro mladou rodinu

Panelákové byty jsou všechny takřka stejné. Doba, kdy tyto byty vznikaly, vyžadovala, aby se žádný byt výrazně nelišil. Dnes si mnohem více zakládáme na individualismu, chceme, aby náš domov odrážel naše zájmy, to co máme rádi – teprve pak se v bytě cítíme dobře.

Osobitou rekonstrukci si přála také mladá rodina z Prahy 4. Vlastnila byt 3+1 na obyčejném sídlišti. Ovšem s příchodem dětí se ukázalo, že dispozice nevyhovuje potřebám rodiny. Navíc rodina měla možnost připojit k bytu vedlejší garsonku a tak byt rozšířit například o velkou pracovnu nebo prostor pro děti.

S příchodem dětí budete potřebovat klidový prostor pro sebe

Původně byl byt rozdělený na obývací pokoj spojený s kuchyní a 2 ložnice. Takové rozdělení je klasické a všichni jsme na něj zvyklí. V naší rodině ovšem jeden z rodičů velmi často pracuje z domova. Na práci se všichni potřebujeme soustředit, což s malými dětmi není vždy snadné. Pokud také pracujete z domova, vytvořte si při rekonstrukci pracovnu. Ideální je oddělená místnost, kde lze zavřít dveře.

Původní dispozice Dispozice bytu po rekonstrukci

Navíc tak děti naučíte respektovat prostor toho druhého a to, že občas musíme pracovat a jindy je čas na hru.

„Půdorys jsme se snažili navrhnout tak, aby byl byt dobře využitelný i v případě, že by se připojení garsoniéry nezdařilo. Plánovaný prostup do druhého bytu je tedy hned ve vstupní části bytu, která se momentálně využívá na odkládání bot,“ vysvětluje náš architekt Radovan Demeter.

Ve vstupní chodbě jsme chtěli vytvořit maximum úložných prostor. V chodbě jsou 3 velké vestavěné skříně, prostor opticky zvětšuje velké zrcadlo.

Zrcadla opticky zvětšují chodbu

Kuchyň jsme nově více spojili s obývacím pokojem. Díky tomu kuchyň dispozičně trochu ustoupila, aniž by se omezil prostor pro vaření, a mohla tak vzniknout pracovna. V obývacím pokoji obecně není mnoho prostoru, proto jsme se drželi minimalistického přístupu. Přesto je obývací pokoj zařízený velmi prakticky a pohodlně.

Zařízení obývacího pokoje

Interiér pro milovníky modré

Majitelé bytu mají velmi rádi tyrkysovou. Tuto barvu jsme využili jak na obklady v koupelně, tak velmi nekonvenčně v kuchyni. Tyrkysová prochází jako pojící prvek celým bytem. Výraznou modrou jsme doplnili neutrální dubem a bílou barvou, která navíc opticky rozšiřuje prostor.

Tyrkysová kuchyně

„Na pracovní desky volíme technologii, která zajišťuje odolnost proti vodě. Na desku nejprve lepíme masivní dřevěné nákližky a pak teprve lisujeme plochu laminátu,“ vysvětluje technologii Ing. Martin Kouba, který vede truhlářskou výrobu.

Tato kompletní přestavba trvala téměř 3 měsíce. Ačkoli stěhování z bytu majitelku poměrně děsilo, nakonec to s pomocí rodičů zvládla. Teď už si byt s rodinou spokojeně užívá.

Nezávazná poptávka
nahoru