Rekonstrukce bytu pro mladého muže

Rekonstrukce bytu pro mladého muže

Rekonstrukce bytu pro mladého muže

Mladý muž si pořídil prostorný byt ve starším cihlovém domě v Benešově. Obrátil se na nás s požadavkem na kompletní rekonstrukci. Snažili jsme se tedy naplnit představu pohodlného bydlení pro jednoho či dva lidi.

  

Původní stav

Původní dispoziceV původním stavu byla, kromě špatného technického stavu, též nevyhovující dispozice. „Původní rozvržení bytu není nějak zásadně špatné, nicméně klient měl představu o otevřeném a velkém obytném prostoru a funkčnějším provozu v bytě. Pracovali jsme tedy především s kuchyní a obývacím pokojem a koupelnou“ popisuje zadání Ing. arch. Radovan Demeter z firmy KOUBA INTERIER.

V původním stavu je v zádveří koupelna průchozí na WC, z chodby se vstupuje do pokojů a kuchyně. Poslední pokojík je přístupný z kuchyně a obývacího pokoje.

Nový stav

Nová dispoziceV nově realizovaném stavu je kuchyň propojena s jídelní částí a volně navazuje na obývací pokoj. Prostory odděluje nosná zeď, propojení je tedy pouze průhledy po původních dveřích.

Kuchyňská linka je do U, snažili jsme se, aby nepůsobila v prostoru mohutně a zároveň aby poskytla dostatek úložných prostor. Část s lednicí je tedy vysoká až do stropu, roleta vedle ní skýtá dostatek odkládacího místa. Následuje mycí centrum, pracovní plocha pod oknem a mezi okny je umístěn sporák. Vzniklé rohy spodních skříněk jsou využity výsuvy.

Masa horních skříněk je minimalizována na dvě, kuchyň tedy nijak neční do prostoru. Barový pult s výhledem do dvora odděluje kuchyň od jídelní části.

Obývací prostor je velkorysý, je zde velká sedací souprava, TV, úložné prostory a požadovaní pracovní místo.

Z obývacího pokoje je vstup do ložnice, kde je dvojlůžko, vestavěná šatní skříň a komoda.

„Trošku oříšek byla koupelna, kde musel zůstat bojler a pračka. Z několika variant nakonec zvítězil jeden spojený prostor, s WC pod oknem, umyvadlem se skříňkou a prostorným sprchovým koutem. Bojler s pračkou jsou skryty za nerezovými žaluziemi.“ popisuje návrh Ing. arch. Demeter.

Materiály, realizace

Samotná realizace představy probíhala bez zásadnějších komplikací. „V průběhu stavby bylo důležité vyřešit zejména rozdílné výšky podlah. V jídelně a obývacím pokoji se pro špatný technický stav dělala nová dřevěná podlaha, v ložnici pak prošla repasí ta stávající. V kuchyni, chodbě a koupelně je velkoformátová dlažba, položená v jedné rovině“ doplňuje arch. Demeter, který i realizaci vedl.

Byt prošel kompletní rekonstrukcí, kromě podlah se tedy dělaly veškeré nové instalace, štuky, malby, obklady a vybavení koupelny. V místě varné desky a digestoře byla v původním stavu stoupačka topení. Na ní jsme udělali tzv. bypass a zasekali jsme ji do stěny za digestoř. Kuchyňská linka a úložné prostory jsou vyrobené na míru.

„Použili jsme vysokotlaké lamináty jak na dvířka, tak na pracovní desku. Ta je navíc doplněna o masivní dřevěné hrany. Tuto technologii používáme s oblibou, výsledek je pak trvanlivý a odolný proti vodě“ doplňuje Ing. Martin Kouba, který vede ve firmě truhlárnu.

Kontrast dřevěné podlahy a dlažby

V koupelně je nenápadná a elegantní šedá dlažba, doplněná jednoduchou mozaikou. „Klient si přál střídmý vzhled a jednoduché řešení, koupelnu jsme tedy ozvláštnili pouze jemnou mozaikou, řezanou ze stejných dlaždic. Odkládací prostor ve sprchovém koutě tvoří zapuštěná nika, kterou používáme velmi rádi. Samozřejmostí jsou pak hrany obkladů řezané vodním paprskem, což vytvoří velmi přesný detail.“ Říká architekt Demeter.

Jako funkční doplněk jsme vybrali výrazná černá svítidla. Majitel si velmi vkusně vybral zbylé vybavení bytu, takže celek působí jednotně a elegantně.

Zhodnocení

Realizace byla zajímavá po více stránkách. Byt svým prostorovým i technickým charakterem od začátku spolupracoval s architektonickým záměrem. Jak to už u rekonstrukce bývá, projekt byl živý i v čase stavby, jelikož byt vydával svá tajemství týden co týden. V tomto ohledu jsme se však potkali s pochopením a otevřeností majitele, který s velkou důvěrou dal na naše doporučení a ozdobil výsledek vkusným výběrem typového nábytku a doplňků.

Přečtěte si také, jak hodnotí rekonstrukci sám majitel bytu.

Nezávazná poptávka
nahoru