Jak plánovat interiérové dveře a schody

Jak plánovat interiérové dveře a schody

Design dveří a schodů volíme dle celkového stylu interiéru. Vnitřní dveře v bytě či domě mohou být otevírací či posuvné. Posuvné dveře jsou však méně zvukotěsné. Měli bychom je volit do místností, kde to nevadí. Vhodný je obývací pokoj či kuchyň, méně vhodné WC, koupelna nebo ložnice.

Interiérové dveře

Standardní výška interiérových dveří je 197 cm, do vyšších prostor (2,8 m a více) můžeme osadit vyšší dveře, např. 210 cm. Do některých interiérů se též hodí dveře přes celou výšku místnosti.

Důležitým parametrem je šířka dveří. Obecně doporučujeme spíše širší dveře pro pohodlnější průchod. Většinou jsme ale limitováni dispozicí bytu či domu. Koupelna a WC vyžaduje dveře šířky minimálně 70 cm, dle normy. U jednotlivých pokojů je ideální šířka 80-90 cm.

Interiérové schody

U schodů je důležitá šířka celého ramene. Udává se minimálně 80 cm, jako ideální je 90-100 cm. Výška a šířka stupně se vypočítá s ohledem na délku lidského kroku. Na profil schodiště má pochopitelně vliv konstrukční výška podlaží. Pohodlná výška schodu je kolem 17 cm, hloubka stupně kolem 30 cm.

interiérové schodydřevěné schody v interiéru

nahoru